Want to dive deeper into this topic?
Get in touch with our experts today. They are happy to help!


Hoe groot moet een data product zijn? Die vraag beantwoordde onze Innovation Lead Tom De Wolf op de 3rd Industry Summit on Data Product Oriented Architectures (POA Summit) in Antwerpen. In zijn talk "Split or Merge? Scoping Data Products with Domain Driven Design" gaf hij praktijkmensen en onderzoekers uit heel Europa concrete heuristieken om de juiste grenzen te trekken.

De talk in een oogopslag
Event
POA: 3rd Industry Summit on Data Product Oriented Architectures
Organisatie
Antwerp Management School
Datum en plaats
16 en 17 september 2026, DPG Media, Antwerpen
Talk
Split or Merge? Scoping Data Products with Domain Driven Design
Spreker
Tom De Wolf, Innovation Lead bij ACA Group
De POA Summit brengt praktijkmensen en onderzoekers samen rond gefedereerd databeheer in bedrijven. Het programma draait rond twee thema's: hoe bedrijven de stap zetten naar data product oriented architectures, en hoe je moderne data products ontwerpt en beheert. De derde editie vond plaats bij DPG Media in Antwerpen, met sprekers uit bedrijven en onderzoek uit heel Europa.
Een data product afbakenen betekent er duidelijke grenzen rond trekken. Zit je ernaast, dan voel je dat aan twee kanten.
De kernboodschap van Tom: software engineers lossen al jaren gelijkaardige afbakeningsvragen op, bijvoorbeeld bij microservices. Domain-Driven Design (DDD) biedt daarvoor beproefde heuristieken. Het zijn geen strikte regels maar richtlijnen die teams dwingen om afwegingen te bespreken en te beslissen wat in hun context het zwaarst weegt. Vier ervan zijn rechtstreeks toepasbaar op data products:
De juiste grens vinden is de grootste uitdaging bij het ontwerpen van data products. Daar bestaat geen vaste checklist voor. Maar je hoeft het wiel niet opnieuw uit te vinden: Domain-Driven Design en software engineering geven teams concrete heuristieken om de afwegingen te bespreken en te beslissen.
"De juiste grens vinden is de grootste uitdaging bij het ontwerpen van data products. Daar bestaat geen vaste checklist voor. Maar je hoeft het wiel niet opnieuw uit te vinden: Domain-Driven Design en software engineering geven teams concrete heuristieken om de afwegingen te bespreken en te beslissen."

Tom leende ook enkele principes uit software engineering:
Zijn conclusie: afbakenen is een ontwerpvraag met veel dimensies. Gevoelige data afschermen, scheiden op wijzigingssnelheid en rekening houden met de draagkracht van een team spelen allemaal mee.

Bij ACA Group helpen we organisaties om Data Mesh in de praktijk te brengen: data products afbakenen, echt domeineigenaarschap, een self-service dataplatform en lichte governance met duidelijke kaders in plaats van een dik regelboek.

Get in touch with our experts today. They are happy to help!

Get in touch with our experts today. They are happy to help!
